Aktualności

Dziewanna wielkokwiatowa (Verbascum densiflorum)

Dziewanna pospolita

(Verbascum nigrum)

Mrozoodporna, ale krótkotrwała wieloletnia lub dwuletnia roślina z rodzaju Verbascum, osiąga od 0,5 do 150 cm. Występuje w Europie oraz na Syberii, w Polsce jest pospolita na całym niżu i w niższych położeniach górskich.

Verbascum nigrum tworzy kępy liści, z których wyrastają liczne, wysokie łodygi.

Ma żółte kwiaty z fioletowym wnętrzem, kwitnie długo — od czerwca do września.

Jest często uprawiana jako roślina ozdobna i preferuje glebę suchą, wapienną lub obojętną w pełnym słońcu. Nadaje się na rabaty. Strefy mrozoodporności 5-10 USDA, źle toleruje mokre zimy, wymaga słonecznego lub nieco tylko zacienionego stanowiska i przepuszczalnej gleby. Rozmnaża się przez nasiona wysiewane wiosną lub późnym latem (zaraz po zbiorze), jesienią można ją dzielić z rozrośniętych kęp.

Jedna roślina ma średnio 580 kwiatów. Dokonując przybliżonych obliczeń, można stwierdzić, że na hektar czystych upraw gdzie rośnie ponad 100 milionów kwiatów, pszczoły są z nich w stanie zebrać 146 kg pyłku i około 100 kg nektaru. Jest bardzo dobrą rośliną miodową późnego lata.

Jest to roślina o tych samych cechach i właściwościach leczniczych jak Verbascum thapsus. Dziewanna była dawniej powszechnie wykorzystywana do wytwarzania leków ze względu na swoje właściwości zmiękczające, łagodzące i przeciwzapalne. W Azji Środkowej napar z liści jest stosowany w leczeniu różnych problemów z układem oddechowym np. w kaszlu, zapaleniu oskrzeli, astmie i w podrażnieniu gardła.

Podobne artykuły